Bakan Kirişçi’den ayçiçek yağı açıklaması: Hadlerini bildirdik

Anadolu Yayıncılar Derneği tarafından hazırlanan ve Türkiye’nin nabzını tutan “Anadolu Soruyor” programının konuğu Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi oldu.

Bakan Kirişçi; Anadolu Yayıncılar Derneği Lideri Sinan Burhan, Uzay Haber TV Genel Yayın Direktörü Ömer Büyüktimur ve Kanal Fırat ve Kanal E Haber Müdürü Furkan Dilaver’in sorularını yanıtladı.

PANDEMİ VE RUSYA – UKRAYNA SAVAŞI TEDARİK ZİNCİRİNİ ETKİLEDİ

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, “Gıda konusu değerli bir husus. İhmaller, ikinci üçüncü plana itilmişlikler yaşanmış olabilir. Besin her vakit için dünyanın ve ülkemizin bir numaralı problemidir. Bunu dünya ekseriyetle savaşlarla birlikte yaşamıştır. Lakin bu sefer pandemi tesiriyle oluşan bir süreç. Bu süreç tabi ki üretim zincirini bozduğu üzere tedarik zincirini de etkilemiştir. Tam pandemiden çıktık derken 25 Şubat’ta Rusya ile Ukrayna ortasında çıkan savaş bunun biraz tabiri yerindeyse tuzu biberi oldu. Bu iki ülke besin konusunda 2 kıymetli ülke. Örnekle; ayçiçeği üretiminde tedarik yapıyorlar. Bu yalnızca gıdayı mı etkiledi? Petrol fiyatlarını etkiledi, doğal gazı etkiledi. Bilhassa son periyoda damgasını vuran birkaç konu vardı. Bunlar; güç, su ve besin. Bunları birleştirdiğinizde tarımın etkilenmemesi mümkün değil. Cumhurbaşkanımızın bir kelamı var; ‘Bundan sonra zenginliğin kaynağı petrol değil tarımdır’ diyor. Bu türlü bir söz bizim ne kadar besin ve tarım konusunda hassasiyet göstermemiz gerektiğine çok büyük atıfta bulunuyor. Bizim bireyler, aileler, uluslar, ülkeler ve tüm milletler olarak bu bahse dikkat etmemiz gerekiyor” sözlerini kullandı.

PANDEMİDE 52 MİLYON TURİST TÜRKİYE’YE GELDİ

Bakan Vahit Kirişçi, “Biz iktidara geldiğimizde 65 milyon nüfusumuz vardı, artık 81 milyon. 2011 yılında Suriye’de yaşanan hadiseden, iç savaştan ötürü ülkemize gelenler başta olmak üzere 5 milyona yakın bir nüfusu da kendi nüfusumuzla bir ortada düşünmemiz lazım. Pekala bitti mi bu? Öteki parametrelerimiz de var. Onlardan bir tanesi de ülkeye gelen turist sayısı. 2002’de 15 milyon Türkiye’yi ziyaret eden turistimiz, konuğumuz var. Bugün bile neredeyse 45-48 milyonları bulması beklenen pandemide 52 milyon konuk ettiğimiz turist sayısı var. O vakit 2002’de 36 milyar ihracatımız vardı. O vakit bizim besin ihracatımız 3.5 milyar üzere bir sayıydı. Bugün 27 milyar üzere bir ihracatımız var. 10 kat değilse bile 8 kat arttı.” biçiminde konuştu.

YERLİ VE ULUSAL ÜRETİMİMİZ YÜZDE 90’A ULAŞTI

Bakan Kirişçi, “Dünyada monopolleşme var, markalar var. Bitkisel ilaçlar üzere ilaçlar da tıpkı hususta. Tohum konusunda 2002’de yüzde 30’unu  yerli ve ulusal karşılıyorduk. Artık yüzde 90’a ulaştı yerli ve ulusal üretimimiz. Yeterlilik konusunu bunları dikkate alarak söz etmemiz gerekir. Özelde mazotu olan bir ülke değiliz. Gübresi coşan, her yerden akan bir ülke değiliz. Maliyet açısından bunları söz etmeye çalışıyorum. Lakin biz şu anda bu üretimi geliştiriyoruz. Kesinlikle üretimimizi artıyoruz, üretim faaliyetlerimizi gerek randıman gerek kalite noktasında daha da arttırmamız gerekiyor” dedi.

ÜRETEN VE BU ÜRETİMİ ARTTIRMAK İÇİN ÇALIŞAN BİR ÜLKEMİZ VAR BİZİM

Tarım ve Orman Bakanı Kirişçi, “Ay çiçeğinde uzun yıllardan beri kendi gereksinimlerimizi, kendi tohumumuzu üretme üzere bahsimiz var. Yüzde 30’luk bir açık olduğunu söylüyorum. Bunların dışında hububat dahil bu yıl 10.5-20 milyon ton buğday üretimi bekliyoruz. Bu üretim bize yetiyor mu? yetiyor. Bizim gereksinimlerimizi karşılıyor. Bugün ki bizim üretimimiz bize içerideki un, bulgur, bisküvi bizim bu hususta bir açığımız, eksiğimiz yok. Geçtiğimiz yıl kuraklıktan kaynaklı bir eksiğimiz oluştu. Bu yıl yüzde 10’un üzerinde geçtiğimiz yıla nazaran artış bekleniyor. Bu çerçevede ay çiçeği hariç öbür eserlerimizle ilgili stratejik eserlerde bunlar; un, yağ, şeker bu eserlerin üretimiyle ilgili Türkiye’nin bir sorunu yok. Yüzde 20 ile yüzde 30 ortasında arz fazlalıklarımız var. Hele meyvede yalnızca biz tüketmiyoruz, dünyaya da ihracat yapıyoruz. Avrupa’da bu gayri safi ulusal hasılamız içerisinde birinci, dünyada onuncu sıradayız. Bizim toprak varlıklarımıza baktığımızda bizim sıralamamızın 32 olması lazım. Biz tüketici bir profile sahip bir ülke değiliz. Üreten ve bu üretimi arttırmak için çalışan bir ülkemiz var bizim” diye tabir etti.

TÜRKİYE BUGÜN DÜNYADA ARTIK RASTGELE BİR ÜLKE KATEGORİSİNDE OLAN BİR ÜLKE DEĞİL

Bakan Kirişçi, “Geldiğim günden itibaren birinci atamasını yaptığım mesai arkadaşım Bilgi Teknolojileri Genel Müdürü oldu. Bu benim bilgiye ve teknolojiye, bugün ki karşılığıyla dijitalleşmeye olan bir yaklaşımımdı. Yanımdaki danışmanlarım ve bir kısmının yegane üzerinde durdukları konu dijitalleşme. Şu anda orada çalışma kümesi oluşturuldu. Teknolojinin kullanımı mümkündür. Bununla iftihar edeceğiz, bizim daha sağlam bilgi temel. Bu bilginin temeli bizim için çok değerli. Türkiye bugün dünyada artık rastgele bir ülke kategorisinde olan bir ülke değil, dünya muhteşem liginde oynayan hatta başta oynayan bir ülke. Bunu nereden biliyoruz? Bu İHA’lar ve SİHA’ları bu ülkenin gençleri, Selçuk Bayraktar’ları yapacak ve dünyaya sunacak deselerdi 10 yıl evvel güler geçerdik. Lakin bunlar bugün artık dünyanın dört bir yanında konuşuluyor. Bugün biz mavi vatanı vatanımıza katmış isek İHA’larımızı ve savunma endüstrilerimizi yok sayamayız. Savunma endüstrinde bu kadar muhteşem ligde olan bir ülkenin tarımda da en üstte olması lazım. Bizim rengimiz beyaz fakat sömürü devleti değiliz. Gittiğimiz yerlere medeniyet götürmüşüzdür. İlla bizim lisanımızı konuşacaksınız dememişizdir. Bugün biz 1.4 milyar dolarlık su eserleri ihracatı yapıyoruz” diye söz etti.

VENEZÜELLA HEYETİ TÜRKİYE’YE 400 BİN HEKTARLIK ARAZİ TEKLİFİ SUNDU

Bakan Kirişçi “Venezüella heyeti geldi. Beraberinde Tarım Bakanı da vardı. Bize 400 bin hektarlık tarım alanı teklif ettiler. 400 bin hektar; bizim tüm ziraî arazi varlığımızın yüzde 20’sine tekabül ediyor. Türkiye’de arka niyetli olan birileri artık her yer bitti oralar mı kaldı diyebilir. O vakit bizim müteahhitlerimiz yurt dışına hiç gitmesinler, burada hizmet yapsınlar. Lakin buradaki üretimleri dışarıya ihraç etme mecburiyetiniz var.” dedi.

FIRSATÇILIK YAPANLARA HADLERİNİ BİLDİRDİK

Tarım ve Orman Bakanı Kirişçi, “Yemin girdilerini, yem bitkilerini konuşacak ve yorum yapacak olursak tekrar, mazotu, gübreyi, ilacı, tohumu konuşuyor olacağız. Şu anda dünya bir fevkaladelik yaşıyoruz. Biz harika süreçleri yönetme kabiliyeti ve bağışıklık sistemi çok ağır bir ülkeyiz. Bunun da üstesinden geldik ve geliyoruz. Almanya’nın nakdî eksiği mi var? Yok lakin Almanya’da boş rafları görüyorsunuz. Bize birisi çıksın desin ki bizim raflarımız boş, Almanya’da fiyatlar artmıyor. Almanya’da enflasyon yüzde 40. Lakin bizim ülkemizde raflar asla boş kalmıyor. Bizde fiyatlar artmıyor mu artıyor. Artmıyor diyemeyiz. Daha bakanlığımızın beşinci gününde ayçiçeği konusunu önümüzde bulduk. Bir süreç idaresi geçirdik. Bu mevzuda densizlik yapanların haddini bildirdik. Bu bahiste fırsatçılık yapanlara hadlerini bildirdik” diye tabir etti.

SÜRECİN İDARESİ KONUSUNDA DİRAYETLİ BİR DURUŞ SERGİLEDİK

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi, “Ette fiyatlar gerilemeye başladı. Elbette ki maliyet artışlarını göz gerisi etmemek ismine makulü söylememiz gerekiyor. Bundan 2 ay evvelki et fiyatlarının artık geriye geldiğini söyleyebiliriz. Biz et üretimini mi arttırdık? Hayır. Et ithalatı mı yaptık? Hayır. Sürecin idaresi konusunda dirayetli bir duruş sergiledik. Bu cins gerilim testlerini bugüne kadar geçtik. Bizim hayvancılıkla ilgili, bitkisel üretimle ilgili yapmamız gereken adımlar vardır, olacaktır da. Daha verimli ırklar, bu hayvanların beslenmesi, daha yeterli et, süt alınması hususu bakanlığımızın çalışması içerisinde” diye tabir etti.

YÜZDE 33’LÜK BUĞDAY SATIŞINA TAKVİYE VERDİK

Bakan Vahit Kirişçi, “Yeni devirde ki biz ona Türkiye’nin 100 yılı ismini veriyoruz. Bunu Bağlantı Başkanlığımız başkanlığında yapıyoruz. Biz yine bir tarih yazacağız. Kendimize ilişkin arabamız, kendimize ilişkin sıhhat yapımız, alt yapımız, üst yapımız bunların hepsini yaparken biz tarımda da bunu yapacağız. Buğday fiyatını açıkladık değil mi? 1 kilogram buğdayın; oturup hesabını tek başımıza kendimiz yapmadık. Bütün sorabileceğimiz kısımlara birbirlerinden habersiz sorduk. İnanın ton başına 4 bin 500 dediler. Biz ne yaptık 4 bin 500 yerine 6 bin 50 dedik, TMO’ya getirirseniz bin lira daha  artış verdik, 7 bin 50 liraya ne kadar getirirseniz alırız dedik. Bizi gerilim testine tutanlar oldu dedim ya; biz ayçiçeği tohumu ithalatı mı yaptık. Biz süreci yönettik, şu anda kimsenin ay çiçeğine muhtaçlığı yok. Biz 6 bin 50 para vermişiz 4 bin 500 fiyatı olan esere. Bu ne demek? Yüzde 33 bir artış demek. Muhalefetin elinden bu oyuncağı aldık. Çayda da birebirini yaptık, ipek böceğinde de yaptık, tiftik keçisinde de yaptık. Yüzde yüz arttırdık, ipek böceğini 160 lira dayanağa çıkardık Üretici bundan şad, bundan mutlu” sözlerini kullandı.

VATANDAŞLARIMIZA KIRSALA DÖNÜN DİYORUZ

Tarım ve Orman Bakanı Kirişçi, “Arsanız var, bu yere bir plan proje dahilinde bir bina, bir inşaat yapmak istiyorsunuz kaç yerden müsaade alırsınız kimsenin aklı ermez. Belediyesi var, suyu var, yapı kontrolü var, mühendisler odasına gideceksiniz başka farklı. O arsa buğday ekimi için kullanılacaksa dayanaklardan de faydalanacaksa bilgi veriyor musunuz? Hayır. Dünyanın hiçbir yerinde bu türlü bir sistem olamaz. Biz modernite, çağdaşlık olarak gördük. Anadolu beşerinin sağlıklı tüketmesi gereken zeytin yağı yerine margarin tükettirdiler bize vaktinde. Şu anda margarin yiyen var mı? Bunları bizim dönüp başka alanlarımızda da göstermemiz lazım. Biz artık tekrar ne yapmaya çalışıyoruz? Vatandaşlarımıza Kırsala dönün diyoruz. Kırsala dönüş için dayanaklarımız var. Tarım Islahatı Genel Müdürlüğümüz var. Takviye veren, buralarda yüzde 50 hibe sağlayan kurum. Kırsaldan kente göçtü ne oldu? Köydeki tarla kimse tarafından işlenmez oldu. Bu ulusal varlık, ulusal servet değil mi? Diyelim Sivas’ta, Diyarbakır’da, Maraş’tan kalktı İstanbul’a yerleşti. Bu toprakları ne olacak? Biz diyeceğiz ki ‘bunun tapusu sende fakat şayet bunu bir yıldan fazla kullanmazsan ben sana rayiç kira fiyatı üzerinden kira parasını ödeyeceğim, bu işlerle uğraşan şahsa ver, üretim yapsın’ diyeceğim” formunda tabir etti.

ORMAN YANGINLARINDA 138-139 BİN HEKTARLIK ALANDA HEM ORMANLARIMIZ HEM HAYVANLARIMIZ TELEF OLMUŞ

Bakan Prof. Dr. Kirişçi, “1999 zelzelesi Türkiye’de yaşanana kadar Türkiye’nin bir zelzele ülkesi olduğu gerçeğini kimse duymak istemedi. Ne vakit zelzele oldu herkes öğrendi ki Türkiye sarsıntı ülkesi. Birebiri ormanla ilgili olarak da geçen sene yaşandı. Biz 1945’de bu ülkenin kayıtlarında var. Bu orman yangınlarının daha büyüğü orada olmuş. Bu orman yangınlarında 138-139 bin hektarlık alanda o coğrafya da hem ormanlarımız hem hayvanlarımız telef olmuş. Bu büyük bir kayıp. Hayatlarını kaybeden kardeşlerimiz oldu. Bir şey öğrendik, orman yangını olduğunda hepimiz oraya saldırmamalıyız. Bir savaş var, bu savaşı hangi ögelerde, hangi sırada peş peşe uygulamalarla yahut hangi durumlarda biz bunu yapabiliriz soru bu. Bir havadaki helikopter, uçak. Bunlarda değerli lakin temel kıymetli olan alandaki gücümüz. Bizim şu anda 21 bin bu savaşı verebilecek elemanımız var. Bizim arasözlerimiz var. Araçlarımız var, ulaşım araçları v.s. Geçen yıl 39 helikopterimiz varken bu yıl 55 helikopterimiz var. 3 uçağımız varken bu yıl uçak sayımız 20. Bunların bir kısmı ile de gece yangın söndürme operasyonu yürütülmüyor. Biz bütün bunlara karşın gece görüş kamerasına sahip uçakları kendi envanterimize kazandırmaktayız. Bu söylediğim sayılar ormana ilişkin olan uçaklar” halinde tabir etti.

BİZİM DURACAĞIMIZ YERİ BİLMEMİZ GEREKİYOR

Bakan Prof. Dr. Kirişçi, “Bizim Ulusal Savunma Bakanlığımız var, İçişleri Bakanlığımız var. Ben bu bakanlıklarımıza teşekkür ediyorum. Bir şey olunca çabucak arayıp Sayın Bakanım bizim uçaklarımız var, kullanabilirsiniz diyorlar. Bizim üzere siyasi kimlikli bireylerin müdahalenin dışında kalması gerekiyor , yalnızca vatandaşları bilgilendirmemiz gerekiyor. Ben bakanım lakin ben bakanım diye uçağa binip orada çalışan insanların sistemini bozmamam gerekiyor. Teknik grubun yapacağı işe bizim karışmamamız gerekiyor.  Bizim duracağımız yeri bilmemiz gerekiyor. Bunu bakan olarak söylüyorum, bizim muhtaçlıkları karşılamamız lazım. Hava, kara gereksinimleri. 4 olan İHA sayımız 8’e çıkmış durumda. Dünyada yangın olmadan İHA kullanan tek ülkeyiz. İHA yalnızca terör örgütü için kullanılmıyor. Orman için de kullanılıyor. Orman yangınlarının tepe yaptığı günlerde 747 yangın çıkıyor, 731 tanesi birebir gün söndürülüyor. 16 tanesi sonraki günlerde söndürülüyor. Şu anda her şeyimiz var. Allah vermesin ama o denli bir şey var ki kolay yangınları bile bütün televizyon kanalları veriyor” biçiminde söz etti.

SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN TALİMATIYLA TOKİ 50 MİLYAR LİRALIK BİR ÖDENEK VERİYOR BİZE

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, “Bakanlık olarak biz milletimizin hizmetindeyiz. Bakanlığımızın bir tarım bir orman alanı var. Bunların hepsi yapılabilecekler konusunda; tabiat ve ulusal parklar konusunda biz son derece açığız. Sulama konusu kıymetli. Yıllık yaklaşık 22-23 milyar liralık DSİ’nin bütçesi var. Bu bütçeyle sulamaya açılmasını istediğimiz ya da sulamaya açtığımız ancak eski olan, damlama üzere olmasını istediğimiz sistemlerimiz var. Su zengini değiliz, tasarruflu su kullanılsın diyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla TOKİ 50 milyar liralık bir ödenek veriyor bize. Bu 50 milyarla desteklenecek projeler bu bölgeyi ilgilendiren projeler. Biz yarım kalmış olanları tamamlayalım, işletmeye alalım, sonra yapılacaklara sürat verelim diyoruz. Bu projeler birkaç milyarla üstesinden gelecek projeler değil. Fakat şuna yürekten inanıyorum 2 milyon 35 bin hektarlık bir alanın sulanması beklenen devasa projeler bunlar. Bunlardan Tarım ve Orman Bakanı olarak yapıldığında ben keyifli olurum. Bunları yakinen takip eden evvelki bakanımız Mehmet Mehdi Eker bunları teğe bir takip ediyor, eksiğimizi noksanımızı takip ederek bizimle paylaşıyor” biçiminde tabir etti.

TÜRKİYE ÜRETİCİLERİMİZİN YAŞADIĞI BİR ÜLKE OLACAK

Bakan Kirişçi, “Mera konusunda bizim hali hazırdaki mera kanunumuz orman kanunu üzere meraları müdafaada kâfi. Bizim aksiyonlar almamız gerekir. Bu mera denilen yerde ot yok denilerek yapılaşmaya açılması, sanayi için kullanılmaya meyil edilmesi yahut oralarda kullanılıyor üzere gündeme getiriliyor olması çok arzuladığımız bir şey değil. Çok coğrafya var, çok bahis var. 20 yıldan beri AK Parti hükümetleri bunları çözmek için büyük uğraş veriyor. Sayın Cumhurbaşkanımız da bu hususlara çok ilgili. Bu bereketli ova, bu bereketli coğrafya Allah’ın müsaadesiyle üretimini çok yapan, üreticilerimizin yaşadığı bir ülke olacak” dedi.

Yorum yapın

şişli escort
bursa escort kocaeli escort izmit escort escort bursa ankara escort pendik escort tuzla escort
görükle escort bursa escort bayan bursa merkez escort bursa sınırsız escort bursa otele gelen escort
bursa escort bursa merkez escort bursa ucuz escort
izmit escort kocaeli escort
istanbul escort bağcılar escort bahçelievler escort bursa escort görükle escort şişli escort mecidiyeköy escort istanbul travesti escort
şişli bayan escort mecidiyeköy escort gorukle escort bursa escort altıparmak escort
escort ankara
bursa escort bursa escort bursa escort bayan bursa escort görükle escort bursa escort bayan bursa ucuz escort beşiktaş escort halkalı escort bakırköy escort